m_gelendzhik_pool

Щорічна відпустка гарантована трудовим законодавством РП усім працівникам незалежно від громадянства, типу договору чи місця проживання, відпочинок покладено всім працівникам, до яких входять біженці та іноземці.

Іноземці, які працюють за Umowa o dzieło або Umowa zlecenie повинні подбати про відпочинок заздалегідь, погодивши умови з роботодавцем та включивши їх у контракт.

Види відпусток Польщі

Польське законодавство має на увазі кілька видів відпусток, кожна з яких належить за своїх обставин. Більшість відпусток оплачується, але є й така, під час якої робітник відпочиває “своїм коштом”.

Urlop bezpłatny – відпустка без збереження заробітної плати є особливим видом відпустки, оскільки працівник за цей час не отримує винагороду за роботу і навіть втрачає трудові права, наприклад, право на виплату допомоги по хворобі під час відсутності.

Дивина перш за все полягає в тому, що роботодавець не зобов’язаний надавати цей урлоп. Тобто оформити відпустку власним коштом можна виключно за взаємною домовленістю. При цьому закон забороняє оформлення безкоштовної відпустки та без згоди працівника чи робітника.

За законом Urlop bezpłatny не може бути оформлений на термін більший, ніж запитує працівник. Роботодавець не має можливості «утримувати» працівника у безоплатній відпустці на власний розсуд, за цім наглядає Польська інспекція праці PIP.

Скільки днів триває урлоп

Кількість днів відпустки у Польщі, що нараховуються, залежить від трудового стажу, порівнянного з десятьма роками – більше або менше відпрацювала людина. Це стосується і іноземців, а за наявності відповідних міждержавних договорів та документів, до заліку може піти і стаж на батьківщині.

Трудовий стаж до 10 років 20 днів на рік  (1,67 днів на місяць), пнад 10 років – 26  днів щорічної відпустки (2,17 діб на місяць)

Як оплачуються дні відпустки за минулий рік

Дні відпустки urlop wypoczynkowy, невикористані минулого року, можуть бути відгуляні цього року, але не пізніше 30 вересня. Після цієї дати дні минулорічного урлопа не розраховуються, вони згоряють.

Оплачувані відпустки

 • Відпустка для відпочинку (urlop wypoczynkowy)

Основний вид оплачуваного відпочинку. Саме його частіше називають просто «urlop». Існує певна кількість днів, які покладені працівникові за кожний місяць/рік легального працевлаштування.

Взяти urlop wypoczynkowy можна цілком відразу, а можна оформляти частинами. При цьому законом встановлено дві норми, які іноді входять у протиріччя:

 • Одна з відпусток має становити не менше 14 календарних днів.
 • Дні відпустки нараховуються за кожен відпрацьований місяць та можуть бути використані вже на другий місяць роботи.

Графік цього виду відпустки має бути плодом домовленості між роботодавцем та працівником (або профспілковою організацією) та погоджуватися заздалегідь.

 • На вимогу (urlop na żądanie)

Цей відпочинок називають привілеєм для працівника. Трудовий кодекс дав право кожному, хто вже напрацював на відпускні дні, взяти собі з них чотири дні у будь-який період робочого календарного року.

Єдина умова – оповіщення роботодавця: від особистої заяви на стіл до SMS, включаючи телефон або e-mail. Зробити це можна в день початку такої відпустки. Вказувати причину працівник не зобов’язаний.

Ця відпустка має й іншу народну назву – kacowe, що означає «похмільний». Чи не так, звучить чудово?

Чи не зловживайте urlop na żądanie, це може погано позначитися на вашій кар’єрі.

 • За особистими обставинами (urlopy okolicznościowe)

З польського urlop okolicznościowe скоріше можна перекласти як терміновий, екстрений, випадковий. Це один (або два) дні, які працівник може взяти у разі виникнення певних підстав.

Оформити термінову відпустку на 2 дні у Польщі можна за умови:

 • Весілля працівника.
 • Народження дитини у працівника.
 • Кончини / похорон близького родича працівника: подружжя, матері, батька, дитини, мачухи чи вітчима.

Є можливість взяти «екстрену відпустку» на 1 день:

 • Якщо весілля у дитини працівника.
 • Якщо помер або проходять похорони інших, ніж зазначено вище, родичів: брата, сестри, тещі, тестя, бабусі, дідуся, а також будь-якої іншої особи, яка перебуває на утриманні працівника.

Дані дні оплачуються повністю і не мають впливу (не зменшують) дні відпустки чергової.

Для оформлення такої відпустки має бути надана письмова заява. Виняток становлять раптові випадки (смерть родича) – можна подати заяву постфактум, але не пізніше 2-го дня з моменту початку термінової відпустки.

Разом із заявою подається копія документа, що підтверджує підставу для відпустки – свідоцтво про шлюб, народження чи смерть.

Декрет, пологи, виховання дітей

 • Декретна відпустка (urlop macierzyński або urlop ojcowski).
 • Батьківська відпустка (urlop rodzicielski).
 • Відпустка для виховання дітей (urlop wychowawczy).

Може статися, що дитина працівника захворіє під час відпустки батька. У такому разі працівник може взяти лікарняний.

Однак відпустка не переривається у зв’язку з необхідністю забезпечення догляду за хворою дитиною. За працівником не зберігається право на допомогу на період хвороби дитини, оскільки він може здійснювати догляд, оскільки не працює в даний час, і йому належить заробітна плата за період відпустки.

Втрата права на допомогу по догляду за дитиною у Польщі

Згідно з правилами, якщо лікарняний лист використовується не за призначенням, застрахований втрачає право на допомогу з догляду. Це стосується і ситуації, коли працівник виконує оплачувану роботу під час лікарняного, або коли є член домогосподарства, який міг би доглядати дитину.

У разі виявлення під час перевірки настання вищезгаданих подій працівник зобов’язаний повернути отриману вигоду з відсотками.
Лікарняний на дитину – один із привілеїв працівника, за яку йому покладається допомога з догляду. Важливо, що така відсутність на роботі використовується лише за умови дотримання відповідних умов. Зловживання у зв’язку з цим може призвести до того, що працівник залишиться без фінансових коштів на весь період, на який було видано L4.

Схожі записи