Biedronka_in_Białystok_(interior_view)_3

Раніше ми писали про те, що мережа магазинів Biedronka (Jeronimo Martins Polska) запустила кампанію по залученню персоналу, орієнтовану на українців, які шукають роботу у Польщі.  Проте інші торгові мережі поки що не планують подібних заходів. Рівень зайнятості українців у польській торгівлі не такий вже великий, як здається. У найбільших дисконтних або гіпермаркетних мережах вони складають лише кілька відсотків від усіх працівників.

Наприклад, мережа магазинів Biedronka наразі налічує близько 67 тисяч співробітників. Українців серед них –  лише 2%, і довгий час ця цифра не змінюється.

Чому польські торгові мережі не зацікавлені в українцях?

У польських магазинах вже багато років існує проблема з нестачею робочої сили. Хоча роздрібні мережі регулярно підвищують заробітну плату і надають додаткові пільги працівникам, проте не всі поляки зацікавлені у роботі. Причиною цього є значне зниження безробіття – тоді як у 2015 році його рівень склав 10,8%, у травні 2019 року – всього 5,4%. Здавалось би, що це на користь українцям, але у дійсності все трохи інше.

«Хоча переважна більшість наших співробітників – це люди з Польщі, ми знаємо про сучасні тенденції на ринку праці», – коментує ситуацію Марта Щлівінська (Marta Śliwińska), старший менеджер зі створення іміджу роботодавця в Jeronimo Martins Polska. Він наводить дані Центрального статистичного офісу Польщі, згідно яких кількість дозволів на роботу, виданих іноземцям, зростає з кожним роком. У 2018 році таких дозволів було 328,8 тис., що майже в п’ять разів більше, ніж у 2015 році.

«Проблема нестачі працівників у торгівлі особливо помітна у великих містах. У великих центрах можна побачити все більше працівників з України. Вони є хорошими співробітниками, які добре знають польську мову, і працелюбні. Сьогодні роздрібні мережі забезпечують кращі та кращі умови праці: заробітна плата постійно зростає, з’являються також численні додаткові бонуси. У невеликих містах безробіття є вищим, тому і іноземців  там менше», – говорить Мачей Пташиньскі (Maciej Ptaszyński), голова Польської торгової палати.

Однак, як і у Biedronka, так і у інших польських  торгових мережах працює лише незначний відсоток українців. Деякі супермаркети навіть не володають такою інформацією. Олександра Робашкевіч (Aleksandra Robaszkiewicz), PR-менеджер Lidl Polska, повідомляє, що у Lidl працює лише кілька відсотків іноземців, проте скільки серед них українців – невідомо.

Lidl, Kaufland і Carrefour ігнорують українців

За словами Олександри Робашкевіч (Aleksandra Robaszkiewicz) німецька мережа не слідує за Biedronka і не зацікавлена у співпраці з українцями. Lidl підбирає персонал залежно від місця проживання та форми зайнятості.

Аналогічна ситуація склалась і у Carrefour.

«Carrefour не проводить заходи, спеціально адресовані групі співробітників з України», – повідомляє прес-служба мережі. В даний час у Польщі працює близько 14 тисяч працівників, але українців серед них лише 0,002%. За останні чотири роки кількість іноземних працівників у даній мереж не змінювалась.

«Kaufland не проводить рекрутингову діяльність, спрямовану лише на громадян України. Наразі у нас працюють близько 200 іноземців, з яких майже 170 – з України», – повідомляє Дар’я Творек (Daria Tworek) прес-секретар німецької мережі. Це означає, що українці становлять 0,1% співробітників Kaufland, де працює близько 16 тисяч людей.

Необхідно змінювати імміграційні правила

Незважаючи на незначний відсоток зайнятих українців у найбільших роздрібних мережах у Польщі, вони часто працюють у невеликих франчайзингових магазинах, таких як Żabka або Groszek, abc і Delikatesy Centrum, керовані Eurocash Group (це також оператор оптової торгівлі). Її президент Луїс Амарал (Luis Amaral) кілька днів тому дав  інтерв’ю британській газеті «Financial Times». Він заявив, що Польща повинна послабити існуючі імміграційні правила, якщо вона хоче залишатись конкурентоспроможною і збільшити темпи економічного розвитку. Амарал зазначив, що труднощі з підбором нових співробітників є найважливішою проблемою в його галузі.

«Дуже важливо, щоб українці не повинні були повертатись в Україну  кожні шість місяців. Нам необхідна стабільність, а вони від’їжджають, і потім повертаються. Це створює безлад та знижує продуктивність», – сказав Амарал.

Хоча українці не становлять великого відсотка працівників, що працюють у торгівлі, проте навіть їх Польща може скоро втратити. У 2020 році німецький ринок праці відкриється для українських громадян з кращими умовами праці та заробітною платою. Згідно з останніми опитуваннями 45% українців, які на сьогодні працюють у Польщі, планують залишити країну. 30% з них висловили бажання поїхати до Німеччини, а 13% – до Чеської Республіки.

Підготувала: Надя Рибальченко.

Джерело: https://businessinsider.com.pl/

 

Схожі записи