kalwaria-zebrzydowska-matka-boża-maryja-1024x683|KRAKÓW BUKIET DLA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

15 серпня Католицька церква відзначає свято Успіння Пресвятої Богородиці (пол. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), присвячений спогаду про кончину Божої Матері Марії. У Польщі у цього свята є ще одна назва – Matki Boskiej Zielnej. Не складно здогадатися, що саме в цей день в костелах прийнято освячувати квіти, трави, лікарські рослини і плоди.

Існує навіть віршик: “Każdy kwiatek w ten dzień woła: weź mnie z sobą do kościoła” (Днесь всяк квітка волає до нас – «Візьми мене з собою в храм!»).

Вважається, що цей день ознаменовує піднесення душі і тіла Діви Марії в небо після її смерті. Таке вчення католицького костелу, але в Біблії немає згадки про це. Але шІснує багато апокрифів чи благочестивих історій, І в одному з таких апокрифів є розповідь про смерть  Марії. Коли Матір Божа померла, апостоли хотіли її поховати. Вони поклали тіло в труну, але довелося чекати, бо Тома  той самий, хто не вірив у воскресіння, поки не торкнувся рани Христа, – запізнився. Коли він нарешті прибув, він хотів побачити тіло Діви Марії. Коли труну відкрили, тіла Марії там не було, а лише красиві, запашні лілії та інші квіти та трави.Офіційне визнання свято отримало в 1950 році по рішенню Папи Римського. В православній церкві є схоже свято – Успіння Богородиці, хоча канону про те, що Матір Божа була взята живою на небо православні не підтримують.

Щорічно найяскравіше святкування організовується в Кальварії Зебжидовській, де відбувається інсценізація поховання Внебовзятої. У католицькому костелі, особливо в Польщі, відданість Марії дуже жива. Тому дуже багато віруючих з усієї країни на початку серпня виходять в піше паломництво на Ясну Гору – щоб прийти до мети як раз до святкувань 15 серпня.  Минулого року до 15 серпня 52 піших прощі приїхали до Ченстохови, куди приїхало 65 000 паломників.  Цього року їх кількість буде аналогічною. Переважна більшість паломників – учні та студенти.

У Лодзі та великих містах не тільки квіти несуть до церкви, але  й те що росте на полях, лісах, садах і луках. Типовий букет складається з чотирьох злаків: жита, пшениці, вівса та ячменю. Також додавали: яблука, груші або гілочки фруктових дерев, овочі: морква, петрушка, цибуля, часник, лист капусти, головки маку, а також трави: ромашка, звіробій, м’ята, кропива. Аналог цього дійства в Україні – обжинки.

AppleMark

З 1992 року свято Внебовзятої збігається з Днем Польського Війська. Він відзначається в пам’ять про Варшавську битву, яка відбулася в серпні 1920 року між Червоною Армією і Військом Польським.

Це був бій під Варшавою між військами Західного фронту Червоної Армії під командуванням М.Тухачевського і Польськими військами фронтів: Середнього – під командуванням маршала Ю. Пілсудського і Північного – під командуванням генерала Ю.Галлера. Битва тривала з 13 по 16 серпня.

У день Внебовзятої Пресвятої Діви Марії, 15 серпня, коли Червона Армія, здавалося, ось-ось прорве оборону поляків, жителі Варшави зробили релігійне хід, волаючи до Богоматері і благаючи її врятувати Польщу від ворожої навали.

https://www.gopoland.net.ua/2018/08/13/15-avgusta-v-polshe-otmechajut-den-vojska-polskogo-i-voznesenie-devy-marii-chto-jeto-za-prazdniki/

І саме 15 серпня в ході битви стався перелом на користь Польського Війська. Червона Армія, яка була сприйнята поляками як загарбницька, в результаті важких для обох сторін боїв була відкинута від Варшави. 16 серпня 1920 року Польські війська перейшли в наступ.

Сьогодні цей день в Польщі – державний вихідний, і на головній площі Варшави проходить військовий парад. Звучать промови на мітингах, проходять концерти, покази кінофільмів, виставки. В ході свята знаходиться місце і народних гулянь, і подячним молебнам, і театральних постановок, і танців.

Схожі записи