12155714_student_849825_1920_1_650x410_large

Працюєте або вчитеся в Польщі і, раптом знадобилася консультація лікаря?  Пройдемось по кроках.

Крок 1 Визначаємося, яка у нас страховка

Кожен іноземець, який працює в Польщі, повинен бути застрахований. Подбати про це обов’язок роботодавця. Він – особисто або за допомогою співробітників своєї бухгалтерії – передає дані нового працівника в Управління соціального страхування (пол. ZUS) і щомісяця виплачує внески в Національний фонд здоров’я (пол. NFZ).
Просто про складне – соціальне страхування в Польщі
Члени сім’ї іноземця (чоловік / дружина, діти) можуть бути вписані в страховий поліс, і користуватися послугами медзакладів, які уклали контракти з NFZ.

Деякі компанії пропонують своїм працівникам можливість користуватися приватною корпоративною страховкою, яка доповнює стандартний пакет ZUS.
Обов’язковому страхуванню в ZUS підлягають тільки особи старше 26 років

Студенти – іноземці повинні бути застраховані закладом, в якому вони навчаються.

Якщо Ви не впевнені, чи внесені Ваші дані або дані Вашої родини до ZUS, перевірте щомісячні роздруківки по зарплаті, одним з видів утриманих платежів обов’язково буде вказано składka ZUS (виплата в фонд соціального страхування).

Крок 2 Визначаємося, який медичний заклад може прийняти нашу страховку

Якщо Ви застраховані в ZUS, то до Ваших послуг будь-які медичні заклади, які надають послуги пацієнтам в рамках договору з NFZ. Це можуть бути медустанови так званого “першого контакту”, тобто, поліклініки (пол. przychodniа), стаціонари, госпіталі (пол. szpital), діагностична лабораторія, кабінет стоматологічного протезування, реабілітаційний центр тощо. На вході в ці установи висить табличка “NFZ”. Крім того, на сайті фонду здоров’я можна знайти повний список медичних центрів і установ, які надають послуги в рамках програми NFZ (тобто, за такий візит пацієнт не платить зі своєї кишені).

Якщо страховка приватна, то і поширюється вона тільки на конкретну мережу клінік. Наприклад, Luxmed, Medicover. Enel-Med і ін. Для того щоб скористатися їх послугами необхідно уважно перечитати свій договір або звернутися за роз’ясненнями до свого роботодавця.

Крок 3 Вибираємо лікаря

У Польщі право на вибір “свого” лікаря, медсестру і навіть акушерку поширюється на всіх громадян, а також іноземців, які перебувають в країні легально.
Школярі мають право на отримання безкоштовних медичних послуг навіть якщо їхні батьки перебувають в країні нелегально

Фактично, вибір фахівців, у яких Вам би хотілося обслуговуватися, зводиться до заповнення “декларації вибору”. Заповнити цей документ можна в реєстратурі, яка є в кожному медзакладі. Знадобляться Ваші персональні дані: ім’я, прізвище, дата народження, дівоче прізвище матері та інші, а також дані спеціаліста, якого Ви обрали.

У цьому випадку повстає логічне запитання, як можна вибрати доктора, якщо ти приїхав до чужої країни та нікого тут не знаєш? Відповідь банальна: ніяк. Можна, звичайно, почитати форуми та відгуки про конкретні фахівцях, але на практиці виходить так, що самі ж адміністратори в реєстратурі пропонують імена доступних лікарів, а пацієнт вписує перше-ліпше. У разі розчарування в своєму виборі доктора можна буде змінити, але тільки два рази безкоштовно протягом року. Потім доведеться доплачувати за цю послугу в районі 80 зл.
У разі зміни місця проживання або інших причин, що не залежать від пацієнта, послуга зміни лікаря, медсестри або акушерки надається безоплатно незалежно від кількості звернень за рік.

Крок 4 Реєструємося на прийом до лікаря

У Польщі прийнято записуватися на прийом: по телефону, по інтернету або особисто. Зробити це можна в тому самому медичному закладі, де Ви зареєстровані та обрали фахівця.

Якщо Ви щасливий власник номера PESEL, то для звернення за медичною допомогою Вас попросять продемонструвати паспорт або інший документ, що засвідчує особу, а також продиктувати свій номер PESEL. Якщо його немає, то потрібно буде показувати паспорт і роздруковану виписку з реєстру ZUS, що підтверджує сплату необхідних відрахувань, зроблених роботодавцем на Ваше ім’я. В іншому випадку, за послуги доведеться платити зі своєї кишені.

Схожі записи