tube-945487_1280

Німецькі слідчі розслідують дві нові підозри щодо диверсій на газопроводах Nord Stream минулого року. Обидва ведуть до України, повідомляє німецька щоденна газета Sueddeutsche Zeitung (SZ) у понеділок (22 травня 2023 р.). Газета повідомляє про висновки міжнародної журналістської мережі, до якої, окрім “SZ”, входять також німецькі громадські мовники WDR і NDR, а також польський портал “Frontstory”, шведська газета “Expressen” і датська щоденна газета ” Берлінгське».

У цих репортажах є польська нитка: йдеться про непримітну туристичну агенцію Feeria Lwowa, розташовану на Повіслі у Варшаві. Як пише «СЗ», ця компанія наразі є «найгарячішою зачіпкою в пошуку терористів, які 26 вересня 2022 року підірвали обидві нитки балтійського газопроводу «Північний потік» і одну з двох труб «Північного потоку-2».

«Але цей варшавський слід веде далі – прямо в Україну. Перед обличчям російського нападу та підтримки Києва Заходом це кримінальна таємниця з політичною силою. Тим паче, що Feeria Lwowa – не єдина зачіпка, яка веде до України», – читаємо у щоденнику.

Фіктивна фірма в Повіслі

Невдовзі після минулорічних вибухів на Nord Stream розслідування цієї справи в Німеччині перейшло до Федерального генерального прокурора (GBA). У березні цього року У 2010 році телебачення ARD і тижневик Die Zeit вперше повідомили про підозри, що яхта Andromeda та її екіпаж можуть бути причетні до диверсії.

На початку вересня 2022 року п’ятеро чоловіків і жінка вирушили з Ростока на яхті. Вони повинні були дістатися до датського острова Крістансо, розташованого поблизу місць вибухів. Згодом на столі в кабіні слідчі знайшли сліди вибухівки, яка могла бути використана під водою, нагадують ЗМІ.

Ще тоді неофіційно повідомлялося, що яхту орендувала українська фірма з Польщі. А за останніми висновками журналістів, цією компанією мала бути Feeria Lwowa. Згідно з повідомленнями, у будівлі на вулиці Юліана Смуліковського зареєстровано понад 100 компаній. Молода жінка на місці підтвердила журналісту, що Feeria Lwowa розташована там, але «проте вона підтримує зв’язок із передбачуваними власниками компанії лише електронною поштою та не має номера телефону», йдеться у звіті NDR.

Ймовірну турфірму нібито заснували у 2016 році двоє громадян України. Кілька років там мало що відбувалося – до 2020-го, коли просто під час пандемії коронавірусу оборот раптом досяг 2,8 млн євро. Власницею компанії вказана 55-річна українка, яка проживає в Києві. У телефонній розмові з журналістами вона підтвердила цей факт, але не стала відповідати на надіслані їй запитання.

Жінка фігурує як директор кількох компаній у Польщі та Україні. Німецькі слідчі підозрюють, що він діє як т. зв полюс. ЗМІ зазначають, що «спецслужби регулярно використовують фіктивні компанії для маскування або фінансування своїх операцій».

«Можна уявити, що туристичне агентство було лише для того, щоб орендувати та оплатити яхту Andromeda, щоб приховати справжніх людей, які стоять за нею. Однак у цьому немає нічого певного», – зазначає NDR.

Таємничий паспорт

Ще одна підказка походить від Андромеди, яка, за даними ЗМІ, мала б привести до українських військових кіл. Принаймні частина членів екіпажу яхти пред’являла паспорти під час оренди. Серед них був румунський паспорт на ім’я Стефана Марку. Людина з таким ім’ям і датою народження дійсно існує, але, за даними німецької поліції, на момент диверсії вона, ймовірно, перебувала в Румунії.

За даними журналістської мережі, німецькі слідчі підозрюють, що паспортом користувався 26-річний громадянин України. Його ім’я відоме журналістам, але не розголошується. Особа, яка цікавить німецьких слідчих, “походить з міста на південний схід від Києва і, ймовірно, є військовослужбовцем українських збройних сил”, пише “СЗ” з посиланням на фото в соцмережах і розмову з його родичем.

Ні федеральна прокуратура Німеччини, ні уряд не захотіли коментувати останні повідомлення ЗМІ про розслідування диверсії на Nord Stream.

За матеріалами dw.com

Схожі записи