Знімок екрана з 2024-02-18 20-38-35

Російська армія дедалі активніше застосовує на війні проти України аерозольні «сльозогінні гранати нелетальної дії» К-51, розроблені ще у 70-х. Якщо раніше це були поодинокі випадки, то зараз РФ використовує їх майже масово. Чим небезпечні К-51, чому вони заборонені Женевською конвенцією і з якою метою їх може застосовувати агресор?

Російська хімічна граната родом з СРСР

Її технічні характеристики є на російських сайтах зброї, але державні органи такого спецзасобу не згадують (це природно, оскільки згідно міжнародних конвенцій хімічні сполуки використовувати в бойових діях не можна). К-51 – радянська ручна аерозольна «сльозогінна» граната нелетальної дії, яка була розроблена в 70-х роках. Вона широко використовувалася радянською армією в Афганістані, а також під час розгону масового протесту 9 квітня 1989 року у Тбілісі, внаслідок чого загинули 19 осіб та майже 4000 постраждали.

Корпус гранати виготовлений із високомолекулярного поліетилену, дно – металева заглушка з тонкої жесті. Після запалення відбувається реакція, в результаті якої підвищується тиск усередині герметичного корпусу та вибивається дно, розпорошуючи назовні порошкоподібну хімічну речовину. У закритих приміщеннях дія такого пристрою поширюється на 400 кв. м.

Щодо вмісту гранати існує дві основні версії: CS – 2-хлоробензальмалононітрил, але військові медики мають обґрунтовані припущення, що у склади цього боєприпасу також використовують хлорпікрин. Вірогідно що до складу цього хімічного боєприпасу додають невідомі суміші, яки посилюють дію основної хімічної речовини.

Наскільки небезпечною є ця хімічна граната

Граната К-51 у кілька разів потужніша, ніж стандартна поліцейська граната зі сльозогінним газом для розгону демонстрацій, оскільки створювалася в СРСР саме для військового застосування та для використання співробітниками спецзагонів і спецслужб.

К-51 – нелетальний засіб, але він здатний позбавити військового можливості опиратися і зробити легкою мішенню для вже летальної зброї противника. Після контакту з газом у людини починають сльозитися очі, з’являється задишка, кашель, носові пазухи заповнюються слизом, можливо блювання. Ефект посилюється з кожною хвилиною перебування в токсичній хмарі.

К-51 вже застосовувалися в українсько-російській війні

2015 року під час боїв за термінали Донецького аеропорту зафіксовано перший випадок використання хімічних боєприпасів. За допомогою цієї “нелетальної зброї” були вбиті останні захисники ДАП, які тримали оборону на підвальних рівнях та у комунікаційних спорудах будівлі аеропорту Донецька.

«Так звані «донецькі сепаратисти», які за фактом підкорялися так званому 1-му та 2-му «армійським корпусам» як частини 58-ї армії Південного округу РФ, використовували такі гранати, щоб «викурити», тобто закидати сльозогінним газом, щоб українські захисники були змушені залишити ті чи інші позиції», – розповів Радіо Донбас. Реалії Іван Киричевський.

  • Вперше Україна офіційно заявила про використання Росією К-51 у вересні 2022 року.
  • У жовтні 2022 року Генштаб ЗСУ зазначив, що військовим вдалося знищити російський квадрокоптер, який ніс гранату на позиції у Запорізькій області.
  • 14 листопада 2022 року Держприкордонслужба повідомила про скидання російським дроном гранат К-51 на позиції прикордонників у Донецькій області.
  • 4 грудня 2022 року прес-центр Військово-морських сил ЗСУ заявив про гранати К-51, які скинули на позиції на Сході України.

Російська армія почала застосовувати гранати К-51 все частіше. Якщо раніше фіксувалися поодинокі випадки, то наприкінці березня 2023, за даними Генштабу ЗСУ, російська армія активно застосувала аерозольні сльозогінні гранати в районах одразу кількох населених пунктів, серед яких – Новокалинове, Ласточкине, Першотравневе, Мар’їнка.

Зазвичай димові шашки, аерозольні шашки, шашки зі сльозогінним газом застосовуються виключно для розгону поліцейськими агресивних демонстрантів. В Україні російські війська використовують К-51 під час боїв в урбанізованій місцевості, закидуючи гранати у приміщення – щоб не дати українським захисникам ефективно працювати по ворогу вогнепальною зброєю.

А тут росіяни вирішили К-51 кидати на відкриту місцевість. Російська армія застосувала нестандартну зброю для такий ситуації. Мабуть, щось пішло не так», – каже Киричевський.

Хімічні гранати заборонені конвенціями

«К-51 сприймається як хімічна зброя. У женевському протоколі прописано, що сльозогінний газ – це зброя виключно для поліцейських демонстрацій, у конвенціональних військових діях використовувати таку зброю не можна», – зазначає Киричевський.

Застосування хімічних засобів боротьби з заворушеннями (зокрема речовин сльозогінної дії) «як засіб ведення війни» заборонено Конвенцією про хімічну зброю (стаття 1, пункт 5) та Женевським протоколом від 1925 року.

Українська армія зможе убезпечити себе?

Іван Киричевський зазначає, що у випадку з такими гранатами найкращий захист – якнайшвидше надіти протигаз та прикрити відкриті ділянки тіла.

«Якийсь період розгубленості може бути, але потім адаптуємось, як це було з «Шахедами». Коли росіяни витягують щось нестандартне, у них відбувається період, коли вони кидають поодинці пробне, потім коли розуміють, що нічого не сталося, то застосовують масово», – каже експерт.

Він також зазначив, що Україна має союзників, які допомагають українським військовим із забезпеченням протихімічної амуніції. Наприклад, Німеччина, яка давала спецзахист для підрозділів РХБЗ – військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту.

Дякуємо, що дочитали нашу статтю до кінця. Якщо ви хочете бути в курсі новин, відвідайте наш сайт ще раз! Якщо вам сподобалася стаття, поділіться нею з іншими, поділившись нею в соціальних мережах – нижче є швидкі посилання, якими можна поділитися.

Гарного Вам дня!

Автор Ред

Джерело radiosvoboda.org

Оригінальний вміст із цього твору можна використовувати згідно з умовами ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 license

Схожі записи