98_main

За останні дванадцять місяців ціни на житло в Польщі зросли на 8%, про це свідчать дані Євростату за другий квартал 2019 року. Це вдвічі швидше зростання, ніж середній показник по ЄС. Однак у Польщі ситуація схожа на те, що відбувається у чехів та словаків. Найбільше зростання було зафіксовано в Угорщині – на 14%.

Як давно квартири дорожчають?

З другого кварталу 2018 року до другого кварталу 2019 року ціни на житло у Польщі зростали досить стрімкими темпами.

Варто, однак, пам’ятати, що  раніше ціни  майже не змінилися протягом тривалого часу. Тож якщо ми подивимось на ситуацію в довгостроковій перспективі, виявиться, що ми в  середньоєвропейському тренді. В останні роки у нас був найнижчий рівень цін на житло у 2013 році. З тих пір ціни зросли на 24%, а в середньому в ЄС – на 25%”, – нагадує Ярослав Садовський, головний аналітик Expander.

На які суми беруть позики в Польщі?

Останні дані BIK показують, що поляки все ще масово подають заявки на іпотечні кредити. Зростає як кількість, так і загальна вартість щойно наданих позики.

Однак експерт HRE зазначає, що в останні місяці середня вартість позики, до якої зверталися поляки, зростає з місяця в місяць, не падаючи. Або це означає, що ціни на житло так швидко перестають зростати?

– Все вказує на це, але, на жаль, доведеться чекати підтвердження цього припущення. Безперечно, однак, уповільнення зростання було б безпечнішим для стабільності ринку.Самі покупці, безперечно, з полегшенням повернуться до ситуації, коли зарплати ростуть швидше, ніж ціни на їх власні “чотири кути”, – каже Бартош Турек. І додає:

“У цій галузі також було збільшення – на 12 відсотків. Поляки не лише хочуть брати більші суми, але і кількість бажаючих взяти кредит на житло було у вересні цього року. вище, ніж у відповідному місяці рік тому. Також, враховуючи кількість робочих днів у місяці, BIK підрахував, що це у вересні цього року попит на іпотечний кредит збільшився на 16% вище, ніж минулого року”, – зазначає Бартош Турек з HRE.

Демографія також зменшить попит у найближчі роки. Тож збільшення колись закінчиться. Але  навіть якщо ціни з часом почнуть падати, різких знижок не слід очікуватиПроблема полягає, серед інших на те, що будівельники сьогодні заробляють набагато більше, ніж у 2013 році, і не погоджуються повернутися на старий  рівень“, – вказує Ярослав Садовський.

На його думку, продавці квартир вже звикли до думки про ціну, яку вони можуть отримати, і їм буде дуже важко прийняти нижчий рівень. “Ціни на будинки можуть дуже швидко зростати, але зниження зазвичай повільні та з часом поширюються. Винятки становлять серйозні кризи, але ми сподіваємось їх уникнути” – додає він.

Джерело: businessinsider.com.pl/

Схожі записи