Zwrot-VAT

Якщо турист приїхав з-за меж ЄС  та купив в магазині товар на певну мінімальну суму,  то він може  отримати повернення НДС (zwrot VAT). У Польщі це можливо після придбання товару мінімум на  200 злотих. Обов’зковою умовоює підкючення магазину, де був придбаний товар до системи Tax Free, інакше продавець не зможе виставити документ про продаж туристу товару по Tax Free.

Потім турист протягом 3 місяців (не рахуючи місяць покупки) їде з товаром за межі Євросоюзу  через митницю, яка переконується в тому, що товар вивозиться в упакованому вигляді, після цього інтурист може повернути собі гроші за ПДВ (VAT).

Для  польського Такс Фрі потрібен спеціальний бланк (досить часто він зеленого кольору), а для повернення грошей потрібно повторно повертатися в той же самий магазин. З 1 січня 2022 року Польща не виставлятиме звичних паперових VAT, а повернути гроші можна без відвідування магазину. Виставлення Tax Free / Zwrot VAT в електронному вигляді з 2022 року є не додатковим до паперового варіанту, а єдиним і обов’язковим варіантом для всіх польських магазинів працюють з національною системою Tax Free.

Увага! Це стосується тільки національної системи повернення VAT, а не комерційних систем, до яких відноситься Global Blue.

Як з 2022 року запрацює національна система Tax Free в Польщі

З 2022 року в Польщі  змінюється принцип роботи з VAT,  бо планується повний перехід на електронний документообіг.

У магазині замість виписування паперових ватов продавець буде вносити інформацію про  покупки Tax Free в комп’ютерну систему PUESC (Платформа електронних послуг податково-митної служби Польщі).

У покупця на руках вже не буде ніяких бланків Tax Free, а лише товарний чек, який видається завжди на касі.

На кордоні при виїзді туриста з Польщі співробітник митниці на підставі інформації з комп’ютерної бази звірить товари туриста куплені їм на Tax Free і зробить в базі позначку про це.

Повернення грошей за Такс Фрі. Продавець в своєму особистому кабінеті отримає електронне повідомлення про те, що митниця підтвердила вивезення товару за межі ЄС і це буде підставою для повернення туристу грошей за Такс Фрі.

Які переваги електронних VАТ:

  • З’являється можливість повернути собі ПДВ за Такс Фрі на свій банківський рахунок, в разі якщо покупки оплачувалися з тієї ж самої банківської карти, а це значить пропаде необхідність повертатися в магазин, щоб повернути собі грошi.
  • Електронний документ Tax Free покупець не зможе втратити, випадково порвати або зіпсувати
  • Покупець-турист зможе сам  зареєструватися в системі Tax Free і буде бачити всі свої покупки, за які буде повернуто VAT
  • Більш швидке оформлення на кордоні. Митниці не потрібно штампувати паперові документи.
  • Помилку в електронному Tax Free можна легше виправити. Наприклад, приїжджаючи на кордон може виявитися, що продавець зробив помилку в номері паспорта покупця і через це не перелік оформити документи на вивезення. З електронним документообігом подібні помилки можна виправляти віддалено і не знадобитися повертатися в магазин.
  • У магазині не виникне сумнівів у вивезенні товару за межі країни і не встане бюрократичних питань, як з паперовими варіантами VАТ: чому один штамп митниці замість двох.

Які недоліки електронного VАТ:

  • не помиляються тільки запрограмовані машини. Немає ніякої гарантії, що співробітник митниці через втому не пропустить виставлення галочки в базі про вивезення товару, або співробітник магазина внесе в базу не всі товари на Tax Free.
  • Покупець не може контролювати, що вносять в базу продавець або митниця.
  • Відзначити електронні VAT можна лише в польській митниці, що має доступ до польської електронній базі Tax Free, а це значить що виїжджати через Литву і відзначити там польські електронні VAT не вийти.

 

Схожі записи