Знімок екрана з 2023-06-01 10-55-03

Масовий наплив “воєнних біженців” до Польщі, а також повернення частини українських чоловіків для оборони України змінили портрет громадян України, які проживали у Польщі. Водночас стабільно високим є показник професійної активізації – майже 80% громадян України, які прибули до вторгнення, а також біженців з України працевлаштовані. Про це свідчать результати 4-го видання дослідження «Громадяни України на польському ринку праці. Нові виклики та перспективи», проведеного Міграційною платформою EWL, Фундацією EWL та Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету. 

Експерти дослідили портрет, настрої та наміри українців, які перебували у Польщі до повномасштабного вторгнення, а також тих українців, які вимушено приїхали до Польщі через російську агресію після 24 лютого 2022 року. І порівняли відповіді респондентів з результатами свого останнього дослідження планів і намірів українців у 2021 році перед повномасштабною війною. 

Значна перевага жінок

 Порівняно з 2021 роком змінилася гендерна структура респондентів – майже вдвічі зменшився відсоток чоловіків з України (з 57% до 31%).  Дослідження показало, що 67% громадян України, які нині проживають у Польщі, – жінки. Причина – через повномасштабне вторгнення  92% воєнних біженців, які приїхали до Польщі, становлять жінки.  

 «Потік біженців з України після 24 лютого 2022 року, безсумнівно, домінував у міграційній ситуації в нашій країні, таким чином змінивши портрет громадянина України, який проживає в Польщі. Зараз більшість  українців у Польщі – це жінки з дітьми, які часто працюють нижче кваліфікації. Гірше знання польської мови і труднощі з адаптацією до нових умов життя та роботи є викликом для багатьох мігрантів-біженців у Польщі, а також для польських роботодавців», – вважає Анджей Коркус, голова правління Міграційної платформи EWL.

Як змінилися біженці

Дані дослідження свідчать, що протягом півтора року змінився віковий склад дорослих українців у Польщі. Це переважно молоді люди, майже половина з яких (49%) молодше 36 років.  Зросла кількість українців у віці 18–25 років (23% у 2023 році проти 16% у 2021 році), а старших за 45 років — зменшилася (12% у 2023 році проти 23% у 2021 році).  

Експерти EWL наголошують, що це важливі дані для української економіки, для якої ключову роль відіграє відтік молодих людей — мобільних і готових працевлаштуватися – і які наразі мають можливість реалізувати себе у Польщі. 

Звідки саме українці їдуть до Польщі

Згідно з результатами дослідження, найбільше українських громадян виїхало до Польщі з північної України — регіону, де було відбито напад російських окупантів, і де, втім, залишилися чималі збитки та площі мінувань. Порівняно з 2021 роком відсоток уродженців цих теренів зріс на 8 відсоткових пунктів (35% проти 27%).

Гірше знання польської мови

Порівняно з попереднім опитуванням відсоток громадян України, які працюють у Польщі відповідно до своєї кваліфікації, зріс майже вдвічі. У грудні 2021 року – майже 68% респонденти заявляли, що обіймають посади, які відповідають їхнім компетенціям, тоді як у 2023 році цей відсоток становив лише 35%.

Одним із основних елементів, що підвищує шанси на краще використання своєї кваліфікації на польському ринку праці, є знання мови, і це в опитаній групі гірше, ніж 2 роки тому. За деклараціями з 46 % до 35% зменшився відсоток громадян України, які добре та дуже добре знають польську мову. Причиною цього є передусім погане знання польської мови біженцями з війни, які прибули за останні кілька місяців, серед яких лише 14% декларує принаймні добре знання польської мови. Проте серед довоєнних мігрантів цей рівень залишається високим і становить 49%.

– Наше останнє дослідження, проведене у співпраці з експертами EWL Migration Platform, показало, що деякі українські мігранти хочуть залишитися в Польщі довше, щоб у майбутньому мати змогу стати частиною нашого суспільства. Підтримуючи як польську, так і українську економіку, вони також збагатять нашу культуру та ще більше об’єднають наші нації в цю символічну «воєнну та післявоєнну» спільноту», – каже Ян Маліцький, директор Східноєвропейських студій Варшавського університету.

Більше бажання повернутися в Україну

Опитування показало, що майже дві третини громадян України (64 відсотки) планують повернутися з Польщі на батьківщину найближчим або віддаленим часом. Водночас відсоток респондентів, які заявили про бажання залишитися в Польщі на довше, зменшився порівняно з 2021 роком з 62 відсотків. до 40 відсотків

– Однак варто пам’ятати, що наразі це лише декларації. Насправді майбутнє покаже, чи після закінчення війни більшість біженців війни, які перебувають у Польщі, вирішать повернутися в Україну, чи більшість прагнутиме перевезти свої родини до Польщі, наголошує Ян Маліцький.

Опитування громадян України, які проживають у Польщі, проводилося 4-13 березня 2023 року методом прямого F2F-інтерв’ю. Опитування проводилось українською мовою на вибірці N=500 повнолітніх громадян України, як довоєнних мігрантів, так і біженців з України.

Анкета опитування була розроблена Міграційною платформою EWL та Центром Східної Європи Варшавського університету з використанням деяких питань, поданих Міністерством сім’ї та соціальної політики, Управлінням у справах іноземців та Бюро національної безпеки.

По матеріалам на Law.pl

Схожі записи